Breaking News
Home / MikroTik Networks / Mikrotik Networks

Mikrotik Networks

Mikrotik Nedir?

MikroTik resmi olarak SIA “Mikrotīk” bir Letonya Menşei li ağ ekipmanı üreticisidir. Şirket, kablolu ve kablosuz ağ yönlendiricileri , ağ anahtarları , erişim noktaları , işletim sistemleri ve yardımcı yazılımlar geliştirir ve satışını yapmaktadır. Şirket, 1996 yılında gelişmekte olan pazarlarda ekipman satışı üzerine kurulmuştur. Eylül 2018 itibarıyla şirketin 140’tan fazla çalışanı vardı. 2015 yılında Letonya’nın en büyük 20. şirketi olan 202 milyon Euro ile gelir elde etmiştir.

1997 yılında bize her türlü veri ara birimi ve yönlendirmesi için kapsamlı stabilite, kontroller ve esneklik sağlayan RouterOS yazılım sistemini oluşturuldu. 2002 yılında kendi donanımlarını yapmaya karar verdiler ve RouterBOARD markası doğdu.

RouterBOARD Nedir?

RouterBOARD, RouterOS işletim sistemini çalıştıran bir router hattı olan MikroTik’in bir donanım platformudur. Çeşitli RouterBOARD seçenekleri, kablosuz erişim noktaları ve yönetilen ağ anahtarlarından hizmet kalitesi (QoS) özelliklerine sahip güvenlik duvarı cihazlarına kadar çeşitli uygulama senaryoları sağlar.

Hemen hemen tüm RouterBOARD cihaz modellerine Ethernet üzerinden güç (PoE) ile güç verilebilir ve harici bir güç kaynağı için bir konektör bulunur.

Kablosuz teknolojilerle çalışacak şekilde tasarlanan cihaz modellerinde radyo modülleri için bir miniPCI / miniPCIe yuvası bulunur. Çoğu modelde seri port erişimi için bir konektör bulunur.

RouterOS  Nedir?

RouterOS, MikroTik RouterBoard yönlendiricilerine kurulum için tasarlanmış Linux tabanlı bir ağ işletim sistemidir . Ayrıca PC’ye kurulabilir, güvenlik duvarı, VPN sunucusu ve istemcisi ve kablosuz erişim noktası olan bir yönlendiriciye dönüştürülebilir . Sistem, kablosuz erişim sistemine dayalı sabit bir portal olarak hizmet verebilir .

RouterOS, seri bağlantı noktası, telnet , Güvenli Kabuk (SSH), web tabanlı bir arabirim ( WebFig ) veya grafik kullanıcı sağlayan Microsoft Windows tabanlı bir yazılım uygulaması ( Winbox ) ile erişilebilen bir komut satırı arabirimi aracılığıyla yapılandırılabilir. arayüzü . Bir uygulama programlama arayüzü (API) izleme ve yönetim için özel uygulamaların geliştirilmesine izin verir.

İşletim sistemi ücretsiz olarak dağıtılır, ancak artan sayıda işleve sahip çeşitli lisans seviyeleri satın alınabilir. 

Ana sürümler

  • RouterOS v6: Mayıs 2013 (Linux çekirdeği 3.3.5 tabanlı). Eylül 2019 itibarıyla geçerli
  • RouterOS v5: Mart 2011 – Eylül 2013 (Linux 2.6.35 çekirdeği temel alınmıştır)
  • RouterOS v4: Ekim 2009 – Mart 2011 (Linux 2.6.26 çekirdeği temel alınmıştır)
  • RouterOS v3: Ocak 2008 – Ekim 2009 (Linux 2.4.31 çekirdeği temel alınmıştır)

Mikrotik Ürünlerini Satın AL!

Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın.

Facebook Comments

About editor

Check Also

Mikrotik Winbox İndir

Mikrotik Winbox En Güncel İndir Winbox Nedir? Winbox İndir , hızlı ve basit bir GUI kullanarak MikroTik RouterOS yönetimine izin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir