Home / Genel / Mikrotik Kurulumu Nasıl Yapılır?

Mikrotik Kurulumu Nasıl Yapılır?

Mikrotik Kurulumu Nasıl Yapılır?

MikroTik yönlendirici bağlama

Mikrotik kurulumu için başlamadan önce ihtiyacınız olan birkaç şeyden bahsettim.

MikroTik router‘ı yapılandırmak için ihtiyacınız olan şeyler:

 • İnternet sağlayıcısından gelen ethernet kablo;
 • Wi-fi kartlı masaüstü veya dizüstü bilgisayar
 • MikroTik Router. Ethernet kablo ve Wi-Fi aracılığıyla bir bilgisayar, akıllı telefon, TV veya tablete dağıtacaktır.

MikroTik yönlendirici bağlantı kabloları:

Yönlendiricinin ilk yapılandırması çoğu durum için uygun olmalıdır. Yapılandırmanın açıklaması kutunun arkasındadır ve ayrıca çevrimiçi kılavuzda açıklanmıştır.

 • kabloyu İnternet sağlayıcıdan yönlendiricinin ilk bağlantı noktasına (POE) bağlarız;
 • bilgisayarı MikroTik yönlendiriciye bir ağ kablosu ile 2 – 5 arası herhangi bir Ethernet portuna bağlarız;
 • dizüstü bilgisayar ve diğer kablosuz cihazlar Wi-Fi aracılığıyla bağlanır;
 • güç kaynağı, MikroTik yönlendiricinin “Power DC 8-30V” konektörüne takılı.

Bilgisayar ağ kartı kurulumu

Böylece bilgisayarda Mikrotik yönlendiricinin ayarlarına gidebilirsiniz, ağ kartını otomatik ayarları alacak şekilde yapılandırın.

Ağ kartı IP adresini 192.168.88.x alt ağından otomatik olarak almazsa, manuel olarak belirtmeyi deneyin (örneğin: 192.168.88.21) veya Mikrotik yönlendiriciyi fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Web arayüzü üzerinden kontrol için MikroTik yönlendirici ayarlarının girilmesi

Internet Explorer’ı (veya başka bir tarayıcıyı açın) açın ve 192.168.88.1 adresini yazın – bu MikroTik yönlendirici için varsayılan IP adresidir.

Yönlendirici de oturum açma

Yönlendiriciye erişmek için tarayıcınıza 192.168.88.1 adresini girin . Ana RouterOS sayfası aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi gösterilecektir. Listeden WebFig’i tıklayın.

Yapılandırma arayüzüne erişmek için oturum açma adı ve parola girmeniz istenir. Varsayılan oturum açma adı admin ve boş paroladır (boş alanı olduğu gibi bırakın).

Yönlendirici kullanıcı hesapları

Parola kurulumuyla başlamak veya yeni bir kullanıcı eklemek iyi bir fikirdir, böylece yönlendiriciye ağınızdaki hiç kimse erişemez. Kullanıcı yapılandırması Sistem -> Kullanıcılar menüsünden yapılır.

Bu menüye erişmek için sol paneldeki Sistem’i tıklayın ve açılır menüden Kullanıcılar’ı seçin (alttaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi)

Yönlendirici kullanıcılarını yönetebileceğiniz bu ekranı göreceksiniz. Bu ekranda yeni kullanıcılar düzenleyebilir veya ekleyebilirsiniz:

 • Hesap adına (bu durumda yönetici ) tıkladığınızda, kullanıcı için düzenleme ekranı görüntülenir.
 • Yeni ekle düğmesine tıklarsanız , yeni kullanıcı oluşturma ekranı görüntülenir.

Her iki ekran da aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibidir. Kullanıcı verilerini düzenledikten sonra Tamam’ı (değişiklikleri kabul etmek için) veya İptal’i tıklayın . Sizi kullanıcı yönetiminin ilk ekranına geri getirecektir.

Kullanıcı düzenleme / Yeni ekle ekranında mevcut kullanıcıyı değiştirebilir veya yeni oluşturabilirsiniz. 2. ile işaretli alan kullanıcı adıdır, alan 1. kullanıcı için eski şifrenin değiştirilebileceği veya yenisinin eklenebileceği şifre ekranını açacaktır (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).

İnternet erişimini yapılandırma

İlk yapılandırma çalışmadıysa (ISS’niz otomatik yapılandırma için DHCP sunucusu sağlamıyorsa) yönlendiricinin statik yapılandırması için ISS’nizden ayrıntılara sahip olmanız gerekir. Bu ayarlar şunları içermelidir

 • Kullanabileceğiniz IP adresi
 • IP adresi için ağ maskesi
 • Varsayılan ağ geçidi adresi

Yönlendirici yapılandırmasıyla ilgili daha az önemli ayarlar:

 • Ad çözümlemesi için DNS adresi
 • Zaman otomatik yapılandırması için NTP sunucu adresi
 • ISS’ye bakan arayüzün önceki MAC adresiniz.

DHCP İstemcisi

Varsayılan yapılandırma, ISS’nize veya geniş alan ağınıza (WAN) bakan arabirimde DHCP-İstemci kullanılarak ayarlanır. ISS’niz ağda bu hizmeti sağlamıyorsa devre dışı bırakılmalıdır. ‘IP -> DHCP İstemcisi’ni açın ve alan 1’i inceleyin . DHCP İstemcisi’nin durumunu ekran görüntüsünde gösterildiği gibi gösteriyorsa, ISS’niz size otomatik yapılandırma sağlamaz ve seçim 2’deki düğmeyi kullanabilirsiniz . arabirimde yapılandırılmış DHCP-İstemcisi’ni kaldırın.

Statik IP Adres

Yönlendiricinin IP adreslerini yönetmek için ‘IP -> Adres’i açın.

Burada bir adresiniz olacak – yerel alan ağınızın (LAN) 192.168.88.1 adresini yönlendiriciye bağlı olduğunuz adres. Yönlendiricinizin yapılandırmasına yeni statik IP adresi eklemek için Yeni ekle’yi seçin.

Yalnızca işaretli alanları doldurmanız gerekir. Alan 1. , İSS’niz ve ağ maskeniz tarafından sağlanan IP adresini içermelidir ‘. Örnekler:

172.16.88.67/24

bu gösterimlerin her ikisi de aynı anlama gelir, eğer ISS’niz size bir gösterimde veya diğerinde adres verdiyse, sağlananlardan birini kullanın ve yönlendirici hesaplamanın geri kalanını yapacaktır.

Diğer ilgi alanı bu adresin atanacağı arabirimdir . Bu, ISS’nizin bağlı olduğu arayüz olmalıdır, bu kılavuzu izlediyseniz – arayüz adı içerir – ether1

Not: Adresi girerken, webfig yazdığınız adresin kabul edilebilir olup olmadığını hesaplar, alanın etiketi değilse kırmızıya döner, aksi takdirde mavi olur

Ağ adresi çevirisini yapılandırma (NAT)

Mikrotik Kurulumu için yerel ve global ağlar kullandığınız için, LAN’ınızın İSS’niz tarafından sağlanan IP adresinin arkasına gizlenmesi için ağ maskesini ayarlamanız gerekir. ISS’niz hangi LAN adreslerini kullanacağınızı bilmediğinden ve LAN’ınız global ağdan yönlendirilmeyeceği için böyle olmalıdır.

NAT kaynağının olup olmadığını kontrol etmek için ‘IP -> Güvenlik Duvarı -> NAT sekmesi’ seçeneğini açın ve yapılandırmanızda vurgulanan öğenin (veya benzeri) olup olmadığını kontrol edin.

Maskeli balo çalışması için gerekli alanlar:

 • etkin kontrol edilir;
 • zincir – srcnat olmalıdır ;
 • out-arayüzü bu kılavuz ardından, ISP ağa bağlı arabirime ayarlanır ether1 ;
 • eylem maskeli baloya ayarlanmalıdır .

Ekran görüntüsünde doğru kural görünür, burada herhangi bir değer ayarlaması gerekmeyen alakasız alanların gizlendiğini (ve yok sayılabileceğini) unutmayın.

Varsayılan giriş

‘IP -> Rotalar’ menüsünün altına varsayılan rota adı verilen yönlendirme kuralı eklemeniz gerekir. Ve yeni rota eklemek için Yeni ekle’yi seçin .

Sunulan ekranda aşağıdaki ekranı göreceksiniz:

burada kırmızı Ağ Geçidi etiketinin yanında + düğmesine basmanız ve alan varsayılan ağ geçidini veya ISS’niz tarafından verilen ağ geçidini girmeniz gerekecektir .

+ Düğmesine bastığınızda ve görüntülenen alana ağ geçidi girdiğinizde, bu şekilde görünmelidir .

Bundan sonra, varsayılan rotanın oluşturulmasını tamamlamak için OK düğmesine basabilirsiniz.

Şu anda, IP adresini kullanarak Internet’te dünya çapında kullanılabilir herhangi bir ana bilgisayara erişebilmeniz gerekir.

Başarılı kullanım varsayılan ağ geçidinin hava eklenmesini edildi kontrol etmek Araçlar -> Ping

Alan adı çözümlemesi

Web sayfalarını açabilmek veya etki alanı adına göre Internet ana bilgisayarlarına erişebilmek için yönlendiricinizde veya bilgisayarınızda DNS yapılandırılmalıdır. Bu kılavuz kapsamında, DNS adreslerinin zaten kullanmakta olduğunuz DHCP-Server tarafından verilmesini sağlamak için yalnızca yönlendirici yapılandırması seçeneğini sunacağım.

Bu, ‘IP -> DNS -> Ayarlar’da yapılabilir, önce’ IP -> DNS’yi açın:

Ardından yönlendiricide DNS kartı ayarlamak için Ayarlar’ı seçin Aşağıdaki resimde DNS IP adresini 1. bölüme girmek için alan eklemelisiniz . ve 2 ile işaretlenmiş Uzak İsteklere İzin Ver’i işaretleyin .

+ Düğmesine iki kez basıldığında , DNS IP adresleri için 2 alan elde edilir:

 

SNTP İstemcisi

RouterBOARD yönlendiricileri yeniden başlatmalar veya elektrik kesintileri arasında zaman tutmaz. Gerekirse yönlendiricide doğru zamana sahip olmak için SNTP istemcisini ayarlayın.

Bunu yapmak için, etkinleştirmeniz gereken ‘Sistem -> SNTP’ ye gidin, önce işaretleyin, modu yayından tek noktaya değiştirin, böylece NTP sunucusu IP adreslerini girmenize izin verecek global veya ISS tarafından sağlanan NTP sunucularını kullanabilirsiniz. üçüncü alan.

 

Kablosuz Mikrotik Kurulumu

Kullanım kolaylığı için köprülü kablosuz kurulumu kullanılacaktır, böylece kablolu ana bilgisayarlarınız kablosuz istemcilerle aynı ethernet yayın etki alanında olacaktır.

Bunun gerçekleşmesi için birkaç şeyin kontrol edilmesi gerekir:

 • LAN için atanan Ethernet arabirimleri anahtarlanır veya köprülenir veya ayrı bağlantı noktalarıdır;
 • Köprü arayüzü varsa;
 • Kablosuz arayüz modu ap-bridge olarak ayarlanmışsa (seviye 4 veya daha yüksek lisans seviyesine sahip olduğunuz yönlendirici), değilse modun köprüye ayarlanması gerekir ve yalnızca bir istemci (istasyon) ağa bağlanabilecektir. kablosuz ağ kullanan yönlendirici;
 • Arayüz ayarlarında oluşturulmuş ve seçilmiş uygun güvenlik profili vardır.

 

Facebook Comments

About admin

Check Also

Mikrotik Hostpot Kurulumu

Mikrotik Hotspot Nedir? Hotspot türkçe karşılığı ‘Sıcak Nokta’ anlamına gelmektedir.  Kablosuz internetin belirli bir alanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir