Home / MikroTik Networks / Mikrotik ile Yapılabilecekler

Mikrotik ile Yapılabilecekler

Mikrotik ile Yapılabilecekler ?

1) Router olarak Kullanılabilir.

Cihazlar temel olarak Router olduğu için aynı ortamda bulunan, aynı türdeki farklı networklerin birbirleri ile konuşması sağlanabilir. İhtiyaca göre interface bazında olabileceği gibi VLAN bazında da konuşmaları mümkün olabilmektedir.

2) Firewall olarak kullanılabilir.

Eğer network ortamınızda next generation güvenlik duvarından ziyade temel işlemleri yapmak isterseniz mikrotik yeterli olacaktır. Giren veya Çıkan trafik üzerinde Protokol ve port bazında network kontrolleri yapabilir ve istediğiniz protokolleri veya portları drop ya da accept edebilirsiniz. ICMP/TCP/UDP akışı içerisinde Layer7 modellerini bulup yönetim sağlayabilirsiniz.  Protokol ve port bazlı saldırıları kural yazarak engelleyebilirsiniz.

Torrent,ares,p2p.. gibi dosya paylaşımlarını engelleyebilirsiniz.

3) Hotspot Gateway olarak kullanabilir.

Kimlik doğrulamalı bir wifi yayını yapmak isterseniz mikrotik içerisindeki dahili Radius ile birlikte User manager modülünü kullanarak gerekli ayarları sağlayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak farklı ortamlardaki Radius serverlar ile bağlantısını sağlayıp kullanabilirsiniz. API kullanarak kendi uygulamalarınızı yazıp Hotspot tarafını isteğinize uygun bir şekilde oluşturabilirsiniz.

4) Bant genişliği kontrolü yapılabilir.

Ağınızdaki internet kullanımını sayısal değerlerle kısıtlayabilirsiniz. Örnek olarak 10 kullanıcı için 10 Mbit değerindeki bant genişliğini herkese max 1 Mbit düşecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Yada belli kullanıcılara 2 Mbit kalanı da diğerlerinin paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Farklı protokoller yada uygulamalar için bant genişliği atayabilirsiniz. Örnek olarak VOIP için 5 Mbit ayırıp kalan bant genişliğini farklı değerlerde kullanıcılara paylaştırabilirsiniz.

5) DHCP sunucu olarak kullanabilir.

Ağınızda DHCP kullanmak isterseniz ortamda bulunan mikrotik üzerinde IP dağıtılmasını sağlayabilirsiniz. İhtiyaca göre atanan IP adreslerini sabitleyebilir yada IP adresini değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda özel ihtiyaçlarınız için “options” kısmından farklı DHCP için alt seçimler tanımlayabilirsiniz.

DHCP sunucunuz varsa mikrotik ile farklı networklere relay edilebilir. Mikrotik DHCP isteklerini ilgili sunucuya yönlendirebilir.

6) DNS Server olarak kullanabilir.

Ağınızda yerel DNS server kullanmak isterseniz mikrotik bu işi de yapabilir. Tanımladığınız DNS adreslerinden sorguları alır ve kendi önbelleğinde tutarak bir daha aynı sorgu yapıldığında önbellekten dönüş yapar. Buda sorguların hızlanmasını sağlar. İlavetten statik DNS tanımlamaları yapıp kendi DNS veritabanınızı oluşturabilirsiniz.

7) VPN Server yada VPN Client olarak kullanabilir.

Farklı lokasyonları olan işletmelerde network trafiğini birleştirmek isterseniz mikrotik ile çözüm üretebilirsiniz. Mikrotik, VPN tarafında PPTP, L2TP, SSTP, OVPN, PPPoE, IPSec servislerini desteklemektedir. Lokasyonların networklerini birleştirip gerekli kuralları yazdığınızda isteğe göre trafiği istediğiniz tarafa basabilir yada sadece erişim sağlayabilirsiniz. Mikrotik hem vpn server hemde client olarak çalışabilmektedir.

İlavetten VPN server olarak yapılandırdığınız lokasyona farklı bir lokasyondaki bilgisayarı VPN programı kurarak bağlayabilirsiniz.

8) Kablosuz erişim noktası olarak kullanabilir.

WLAN özelliği bulunan modelleri sadece kablosuz erişim noktası olarak yapılandırabilirsiniz. Bazı modellerin çok gelişmiş wlan kartları mevcut olduğu için performanslı çözümler üretebilirsiniz. Bir çok markanın erişim noktasına göre çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

9) Kablosuz tekrarlayıcı olarak kullanabilir.

Mevcut kablosuz ağınızın alanını genişletmek için wlan özelliği olan cihazınızı uygun konuma koyarak Kablosuz tekrarlayıcı olarak ayarlayabilir ve sinyali güçlendirebilirsiniz.

10) Kablosuz aktarıcı olarak kullanabilir.

Linker olarak tasarlanmış ürünlerde noktadan noktaya yada noktadan çok noktaya network aktarımları yapabilirsiniz. Ucuz ve oldukça performanslı olan bu cihazlar bir çok mobese ve wifi servis sağlayıcıları tarafından kullanılmaktadır.

11) Kablosuz Cihazlar için merkezi kontrol yöneticisi olarak kullanabilir.

Mikrotik marka erişim noktalarını merkezde bulunan mikrotik marka cihaza CAPsMAN özelliği ile bağlayıp yönetebilirsiniz. Merkez cihaz üzerinde ağ ayarlarını yaptığınızda otomatik olarak tüm erişim noktalarına ayarlar gidecektir.

12) Kablosuz sinyali Kablolu sinyale çevirebilir.

Ortamda bulunan wifi yayınını alıp bakır portlara çevirebilirsiniz. Bazı durumlarda hayat kurtarıcı olduğunu söyleyebilirim.

13) Kablosuz Mesh yapıp kullanabilir.

Birden fazla mikrotik cihazınız ile Mesh topolojisini uygulayabilirsiniz. Bu sayede kablosuz networkünüzü genişletebilir ve sürekliliği sağlayabilirsiniz.

14) Switch olarak kullanabilir.

Switch olarak tasarlanmış modelleri mevcuttur. Ama birden fazla portu olan bütün modelleri switch gibi kullanabilirsiniz. Switch olarak kullandığınızda VLAN tanımlamalarını yapabileceğiniz gibi istediğiniz portun istediğiniz portla ilişkisini ayarlayabilirsiniz. STP protokolünü ve storm control desteklediği için trafiği yönetebilirsiniz. İlavetten switch ürünleri tüm RouterOS yeteneklerini kullanabilmektedir.

15) Yük Dengeleyici olarak kullanabilir.

Birden fazla WAN çıkışınız üzerindeki trafiği NTH yöntemi ile eşit olarak bölebilirsiniz. Ya da istediğinize göre şekillendirebilirsiniz. Mesela 50 kullanıcıyı 3 modeme 20,10,10 kullanıcı olacak şekilde dağıtabilirsiniz.

Farklı bir yöntem olarak PCC yöntemi ile hatları birleştirip kullandırabilirsiniz. Çalışma mantığı olarak kullanıcıları NTH gibi eşit bölmekten ziyade hattın kapasitesi aşınca diğer hattı devreye sokma şeklinde çalışmaktadır.

16) Wan portlarında Fail Over  yapabilir.

İnternet hattınızı yedeklemek isterseniz başka bir internet hattını yedek olarak kullanıp, hat düştüğünde devreye alabilirsiniz. Bu sayede bir internet hattına bağlı kalıp sürekliliğini sağlar. Load balance ile aynı anda çalışabilir.

USB’li modellerde desteklediği USB 3G modemleri yedek hat olarak kullanabilirsiniz.

17) SMB sunucusu olarak kullanabilir.

Cihaz üzerindeki klasörleri paylaşıma açabilir ve kullanıcılara yetki vererek ağda kullanmalarını sağlayabilirsiniz. USB ve SD kart girişi olan modeler de depolama birimi takıp networke paylaşım açabilir istediğiniz kullanıcılara yetki verebilirsiniz.

18) Loglama cihazı olarak kullanabilir.

internet trafik logu, DHCP logu gibi logları yazacağınız kurallar ile izleyebilir, log server üzerine yönlendirebilir yada kendi üzerindeki depolama biriminde saklayabilirsiniz. Özellikle 5651 loglaması için loglar toplatabilirsiniz.

19) NTP Sunucusu olarak kullanabilir.

Network içerisindeki cihazlar için zaman bilgi sunucusu olarak çalıştırabilirsiniz. Bu sayede NTP bilgisini çekmek isteyen sunucular yada clientler için yerel çözüm oluşturabilirsiniz.

20) Sanal port üzerinden bağlantı yedekleyebilir.

Mikrotik üzerinde min 2 adet bağlantıyı sanal olarak birbirine bağlayabilir ve birbirinin yedeği olarak yada load balance olarak çalıştırabilirsiniz. Örneğin Omurga switch üzerinden 2 adet bağlantıyı mikrotik cihazınızın 2 farklı portuna girdiğinizde bu portlar normalde birleştirilmiş gibi çalıştırabilir, biri devre dışı kalınca trafik sağlam olandan aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

21) SFP,Kablosuz,Bakır Ethernet, USB Modem dönüşümü yapabilir.

SFP yuvalı olan, Kablosuz özelliği olan, USB Modem desteği olan, Ethernet portu olan tüm modellerde fiziksel bağlantıları kendi aralarında dönüştürebilirsiniz. Örneğin SFP yuvasına takılı olan fiber bağlantıyı Bakır ethernet‘e yada tam tersine çevirebilirsiniz. Converter olarak çalışabilir.

22) Proxy server olarak kullanabilir.

Web-Proxy, Proxy Cache özelliği sayesinde web içeriği yönetebilirsiniz. Transparent Proxy desteği sayesinde kullanıcılara işlem yaptırmadan trafiğin yönetilmesine olanak verir. İçerik filtremelesi amacıylada kullanılabilir. Bu sayede zararlı içerikler engellenebilir.

 

Mikrotik Teknik Destek İçin Tıklayınız.

 

İlgili Makaleler

Mikrotik Networks

Mikrotik Teknik Servis

 

Facebook Comments

About admin

Check Also

CubeSA 60Pro ac Teknik Bilgiler

CubeSA 60Pro ac Teknik Bilgiler Hız ve kararlılık için kablolara güvenmeniz gereken günler geride kaldı. 60 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir